تبلیغات
برنامه ریزی و کنترل پروژه کاربردی با نرم افزارهای P6 و MSP - مطالب مرداد 1394

امروز:

فیلتر کردن فعالیت های ماه آینده پروژه در نرم افزارهای MSP و P6

» نوع مطلب : تکنیک های نرم افزار MSP ،تکنیک های نرم افزار P6 ،

شاید خیلی وقت ها برای شما پیش آمده که هنگام تهیه گزارش پیشرفت ماهیانه پروژه خواسته باشید فعالیت های ماه آتی و یا فعالیت های یک بازه زمانی خاص را از برنامه زمانبندی پروژه فیلتر کنید و در گزارش خود قرار دهید و یا مدیر پروژه یا سرپرست کارگاه از شما درخواست کند که لیست فعالیت های دوره آتی (هفته آینده،دوهفته آینده و ...) پروژه را به منظور بررسی و انجام اقدامات لازم در اختیارشان قرار دهید.
برای این موضوع لازم است از ابزار فیلتر در نرم افزار های MSP و P6 استفاده کنید.
در این پست فایل آموزش فیلتر کردن فعالیت های ماه آینده پروژه در نرم افزار MSP و همچنین آموزش فیلتر کردن فعالیت های ماه دوم و سوم پروژه در نرم افزار P6  را قرار داده ام که می توانید آن را دانلود کنید.دانلود فایل آموزشی فیلتر کردن فعالیت های ماه آینده پروژه در نرم افزار MSP و P6


نوشته شده در : پنجشنبه 15 مرداد 1394  توسط : پیام نجات خواه.    نظرات() .

چرخه عمر پروژه (Project Life Cycle)

» نوع مطلب : مطالب کاربردی در زمینه برنامه ریزی و کنترل پروژه ،

چرخه عمر یا حیات پروژه چیست؟
مدیران یا سازمان های پروژه محور می توانند پروژه را به چند مرحله که عمدتاً متوالی و گاهی همپوشان هستند،تقسیم کنند تا کنترل بهتری را به منظور ارتباط مناسب با فعالیت های مستمر سازمان مجری اعمال نمایند. بطور کلی ، مجموعه این مراحل به عنوان چرخه حیات پروژه شناحته می شود.
چرخه حیات پروژه می تواند با توجه به جنبه های منحصر به فرد سازمان،صنعت و یا تکنولوژی تهیه و شکل دهی شود که بسیاری از سازمان ها یک مجموعه خاص از چرخه های حیات را برای استفاده در تمامی پروژه هایشان مشخص می کنند.
چرخه عمر یک چارچوب اساسی برای مدیریت پروژه ارائه می نماید که می تواند رویکرد پیشگویانه و یا اقتباسی داشته باشد ، در رویکرد پیشگویانه محصول و تحویل شدنی ها در ابتدای پروژه تعریف می شود ولی در رویکرد اقتباسی محصول از طریق تکرارهای چندگانه توسعه داده می شود که محدوده تفصیلی برای هر تکرار تنها در ابتدای همان تکرار تعریف می گردد.(برنامه ریزی غلتان)

خصوصیات چرخه حیات پروژه
تمامی پروژه ها صرف نظر از بزرگی ،کوچکی ، سادگی و یا پیچیدگی آن ها دارای ساختار عمومی چرخه حیات پروژه هستند که شامل مراحل آغازین(شروع پروژه)،میانی (
سازماندهی ، آماده سازی و اجرای کارهای پروژه) و پایانی (خاتمه پروژه) هستند.ریسک و عدم قطعیت بیشترین مقدار را در ابتدای پروژه دارند که این عوامل در طول چرخه حیات پروژه با پذیرش تحویل شدنی ها، کاهش می یابد.
همچنین قابلیت تأثیر گذاری ذینفعان بر مشخصات نهایی محصول پروژه در ابتدای پروژه در بیشترین مقدار است که با پیشرفت و تکمیل پروژه ،کاهش می یابد ولی هزینه تغییرات و تصحیح اشتباهات با تکمیل پروژه، افزایش می یابد.


نوشته شده در : شنبه 10 مرداد 1394  توسط : پیام نجات خواه.    نظرات() .

برنامه ریزی موجی غلتان (Rolling Wave Planning)

» نوع مطلب : مطالب کاربردی در زمینه برنامه ریزی و کنترل پروژه ،

برنامه ریزی موجی ،حالتی از برنامه ریزی تکامل تدریجی است که در آن، کارهای قریب الوقوع به تفصیل، برنامه ریزی شده و کارهای آتی که جزئیات آنها مشخص نیست ،در سطح بالاتری از WBS،برنامه ریزی میگردند و به محض نزدیک شدن به زمان وقوع آنها بصورت تفصیلی برنامه ریزی می شوند.
بنابراین کارها در چرخه عمر پروژه می توانند در سطح مختلفی از جزئیات با توجه به جایگاه آنها در زمان پروژه،تعریف شوند.
بطور مثال، در ابتدای برنامه ریزی یک پروژه ،زمانی که اطلاعات کمتری در دست است،بسته های کاری ممکن است فقط به مایل استون ها تجزیه شوند و هنگامی که در خصوص وقایق آتی اطلاعات بیشتری کسب گردد،بسته های کاری می توانند به فعالیت ها تجزیه شوند.نوشته شده در : شنبه 10 مرداد 1394  توسط : پیام نجات خواه.    نظرات() .

WBS (ساختار شکست کار)

» نوع مطلب : مطالب کاربردی در زمینه برنامه ریزی و کنترل پروژه ،

قبل از تهیه برنامه زمانبندی پروژه با نرم افزار MSP و یا P6 باید WBS آن تا سطح مورد نظر تهیه گردد.
WBS مخفف Work Breakdown Structure بوده و به معنی ساختار شکست کار می باشد.
WBS یک ساختار سلسله مراتبی است که پروژه را سطح به سطح به اجزای کوچکتر تقسیم می کند که بتوان پروژه را تحت کنترل و مدیریت خود قرار داد.
تعداد سطوح WBS، بستگی به نوع و اندازه پروژه ،پیچیدگی و میزان حد کنترل دارد،هر چه این سطوح بیشتر شکسته شود ،برنامه ریزی و کنترل پروژه جزئی تر و مدیریت(کنترل) آن نیز پیچیده و زمان بر می باشد.
WBS شامل لیستی از اقلام قابل تحویل(Deliverables)  پروژه بصورت سلسه مراتبی و تجزیه آنها به بسته های کاری(Work Packages) می باشد.
نکته:
*
آخرین سطح از WBS را بسته های کاری
(Work Packages) می نامند، یک بسته کاری می تواند زمانبندی شده،هزینه آن برآورد و همچنین نظارت و کنترل گردد.اقلام قابل تحویل مختلف می توانند سطوح تجزیه متفاوتی داشته باشند،برای رسیدن به یک بسته کاری،برخی از اقلام قابل تحویل باید فقط در یک مرحله تجزیه شود ،در حالی که برخی موارد دیگر ممکن است تجزیه بیشتری مورد نیاز باشد.

هدف از تهیه WBS چیست؟
-WBS به ما کمک می کند تا با دقت بیشتری به تعریف و سازماندهی کل محدوده پروژه(Scope) بپردازیم،هر سطح از این ساختار، اقلام قابل تحویل( Deliverables) یا اهداف پروژه را به تکه های مشخص تر و قابل اندازه گیری تجزیه می کند.

-WBS به ما کمک می کند تا بتوانیم مسئولیت ها را تعیین کنیم،منابع مورد نیاز را برآورد و تخصیص دهیم و همچنین بتوانیم بر پروژه نظارت و کنترل بیشتری داشته باشم.


-تهیه این ساختار به ما این اطمینان را می دهد که هیچ یک از تحویل شدنی های پروژه از قلم نیفتاده باشد و یا یک تحویل شدنی در چند قسمت از WBS دیده نشود.


نوشته شده در : پنجشنبه 1 مرداد 1394  توسط : پیام نجات خواه.    نظرات() .